Také Vám volají ze zahraničních čísel? Např. ze Seychelských ostrovů?

Také Vám volají ze zahraničních čísel? Mě ano.

V posledním zhruba čtvrt roce jsem měla telefonáty z ostrovů svaté Heleny (Acession), Gruzie, Seychel a Slovenska. Ano, uhodly jste – jedná se o podvod, tzv. „wangiri“.

V čem tento podvod spočívá?

A v čem tento podvod spočívá? Jde vlastně dá se říct „prozváněče“, kteří spoléhají na to, že z velkého počtu obvolávaných čísel (většinou automatem) a nepřijatých hovorů část lidí skutečně zavolá zpět. Ziskem těchto podvodníků je část ceny za zahraniční volání, které nám naúčtuje náš telefonní operátor. Sice přijdeme pouze o desítky korun (já během posledních 2 měsíců konkrétně asi o 30,- Kč), ale takových podvedených lidí je určitě spousta a zisk prozváněčů nemalý.

Jak se nenechat napálit

Jaká je naše obrana? Pokud máte chytrý telefon, tak celkem snadná. Pečlivě se podívejte na neznámé číslo, které Vám právě volá (i když začíná třeba číslicí 2 a vypadá tedy jako by Vám volal někdo z Prahy, může jít jako v mém případě např. o číslo začínající +247…… z Ostrova Svaté Heleny – Ascension). Česká čísla začínají předvolbou +420! A chytrý telefon pod neznámým číslem, které se Vám snaží dovolat zobrazuje ještě lokalitu, ze které příchozí hovor je, takže místo z České republiky se mi už pokoušeli dovolat ze zmíněného ostrova Svaté Heleny, z Gruzie, Seychelských ostrovů nebo ze Slovenska.

Konkrétní příklady

Níže přikládám pár snímků obrazovky mého telefonu se zahraničními čísly, které se mi pokoušeli v rámci tohoto podvodného jednání dovolat.

 

Černá listina – užitečná funkce smartphonu

Samozřejmě využívám další užitečnou funkci svého chytrého telefonu a tato čísla okamžitě přidávám na „černou listinu,“ ale pořád je to nepřestalo bavit a zkoušejí to z dalších čísel a zemí a tak mi nezbývá, než opravdu pečlivě kontrolovat každé neznámé telefonní číslo, které se mě snaží kontaktovat.

 

Díky mým zkušenostem v oblasti vedení účetnictví, daňové evidence a s tím související problematice některých daní pomáhám lidem zorientovat se v této džungli předpisů :-) Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.