Posviťme si na zaokrouhlení DPH při úhradě bankovním převodem

Od 1. 10. 2019 všichni účetní a lidé, kteří přijdou do styku s fakturami, řeší, jak to vlastně je s výpočtem DPH na fakturách (nově metoda výpočtu „shora“) a hlavně jak se vypořádat s případným zaokrouhlovacím rozdílem na faktuře. Od tohoto data (1. října 2019) totiž vešla v platnost změna zákona o DPH, která (mimo jiné) přinesla i tuto změnu.

O změně v zaokrouhlování DPH jsem psala na v článku Zaokrouhlování faktur v souvislosti se změnou zákona o DPH. Tento článek jsem na svém blogu publikovala 11. 9. 2019 a můžete si ho znovu připomenout a přečíst zde.

Jelikož se ale u plateb faktur bankovním převodem objevily nesrovnalosti jakým způsobem se vypořádat s případnou „zaokrouhlenou“ úhradou faktury, která byla vystavena na částku v korunách a haléřích, vydala Finanční správa v průběhu měsíce října 2019 novou informaci k DPH u daňových dokladů placených bezhotovostně a zaokrouhlených na celé koruny.

Platí tedy, že pokud poskytovatel plnění úplatu za zdanitelné plnění zaokrouhlí i v případech, kdy ta bude realizována bezhotovostním převodem, pak z důvodu zachování stejného daňového přístupu k zaokrouhlovacím rozdílům, nevstupuje ani v tomto případě zaokrouhlovací rozdíl do základu daně a nepodléhá tak dani.

Celé znění tohoto informačního sdělení si můžete přečíst zde na stránkách Finanční správy.

Díky mým zkušenostem v oblasti vedení účetnictví, daňové evidence a s tím související problematice některých daní pomáhám lidem zorientovat se v této džungli předpisů :-) Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.