Podnikáme-li již nějakou dobu a každým rokem nám přibývají další a další šanony s účetními doklady, začínáme se zajímat o to kolik let musíme tyto účetní záznamy uschovat a za jak dlouho je tedy lze skartovat.
Lhůty pro úschovu účetních záznamů najdeme v § 31 a 32 zákona č. 563/1991 Sb., Zákon o účetnictví v platném znění a máme-li zaměstnance, postupujeme ve smyslu § 35 až 38 zákona č. 582/1991 Sb., zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení v platném znění.
Základní lhůty uschování účetních záznamů (není-li např. proti účetní jednotce vedeno trestní řízení apod. – viz § 32 zákon č. 593/1991 Sb., zákona o účetnictví v platném znění) jsou následující:
Zaměstnavatelé (viz. zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení v platném znění) musí uschovávat:
Fyzické osoby – neplátci DPH bez zaměstnanců, kteří vedou daňovou evidenci musí uschovávat veškeré doklady po dobu, po kterou jim může být doměřena daň z příjmů – tedy 3 roky ode dne, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání k dani z příjmů, nebo v němž se stala tato daň splatnou. Lhůta se prodlužuje případným zahájením daňové kontroly.
ZDARMA jsem pro Vás připravila eBook
5 nejčastějších tipů jak snížit daně
Více informací naleznete zde.